• Advertisement

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Dział dotyczący realizacji naszych elektrowni słonecznych, dyskusja - PVforum.pl

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Postautor: rafal » sob lis 24, 2012 5:04 pm

Witam forum!

Nie wiem czy to dobry dzial, ale chcialem zadac pytanie. Bylem ostatnio na targach PolEko, pojechalem do Poznania. Duzo ludzi bylo tam z fotowoltaika, pytalem o oferty, zbieralem ulotki. Z grubsza cena u roznych dostawcow byla podobna. Na co zwrocic uwage przy wyborze ostatecznej oferty? Nie kupuje sie tego przeciez raz na rok, ale raz na cale zycie. No i musi dlugo dzialac. Dodam, ze chodzi o obsadzenie fotowoltaika dzialki o powierzchnia +/- hektar. Pozdrawiam
rafal

Advertisement

Re: Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Postautor: CezaryCezary » pn maja 06, 2013 11:43 pm

Dla mnie kluczową role odgrywają: Jakość obsługi, gwarancja na sprzęt i wykonanie, cena
CezaryCezary

Postautor: ADACO.PV Grzegorz Olechowski » wt maja 07, 2013 8:06 am

Generalnie temat rzeka... na pewno nie patrz TYLKO i wyłącznie na to, na co się jako na główne kryterium patrzy w przetargach w tym kraju - na cenę. Efekt często jaki jest każdy widzi (np. lotnisko w Modlinie, część autostrad...). Albo jakość, albo cena - oby tych rzeczy na raz nie dostaniesz. Ja jestem inżynierem i pragmatykiem, i na Twoim miejscu szukałbym odpowiedniego kompromisu.
Pierwsza sprawa: certyfikaty na moduły (IEC 61215 / IEC 61730 /TUV / PV Cycle). I to nie certyfikaty wymienione w karcie specyfikacji tylko dostarczone jako osobne dokumenty. Tutaj nie gra roli czy będzie to producent europejski czy chiński - jeden czy drugi w odpowiednio wysokiej cenie wykona jakościowo b.dobry produkt. O parametrach nie będę się teraz rozpisywał, bo to jest przede wszystkim ten temat rzeka (patrz na jak najniższy NOCT i wsp. temp. Voc, dobrzy producenci podają także parametry elektryczne modułu w warunkach NOCT).
Co do inwerterów to bierz europejskiego, sprawdzonego producenta, który od wielu lat działa w branży albo ma doświadczenie w zbliżonych branżach (SMA, Power-One - od lat stacje trafo, energetyka, Fronius - spawarki, Danfoss - ponad 50 lat doświadczenia w falownikach VLT do napędów). Nawet nie zawracaj sobie głowy chińczykiem, niezależnie jak będzie dobry - kwestie gwarancji, serwisów czy napraw to gehenna, przez którą przechodziłem nie raz (koszty transportu, papierkologia, odprawy celne - masakra). Patrz na okres gwarancji producenta. Są firmy, które dają już nawet 10 lat gwarancji - to jest bardzo ważne, bo przedłużenie gwarancji inwertera o 5 lat to dopłata rzędu 25% wartości inwertera. Patrz także na sprawność inwertera (ta EU) - im wyższa tym lepiej dla Ciebie i Twoich przychodów. Ale nie patrz na samą wartość liczbową - poszukaj wykresów sprawności w funkcji obciążenia inwertera albo napięcia wej. DC (wykresy, kolorowe grafy 2D).
Reszta to pikuś (kable, złączki MC4 (oferowane muszą być oryginalne, podróba = wcześniej czy później pożar), osprzęt elektryczny, zabezpieczenia - to wszystko standard. Jeśli chodzi o konstrukcję montażową to dowiedz się jaka jest grubość ocynku na stalowych elementach i czy profile stalowe są wyrobami hutniczymi czy zimnogiętymi.
Tyle na szybko... jak będziesz miał bardziej szczegółowe pytania to pisz - postaram się pomóc.
Grzegorz Olechowski
ADACO Photovoltaics
tel.: +48 882 924 705
e-mail: adaco.pv@gmail.com
ADACO.PV Grzegorz Olechowski

Postautor: Szymon Buszkiewicz » czw maja 09, 2013 5:10 pm

Panele:

Dużego producenta najlepiej z grupy Tier1 - nie omijać chińskich bo to dobry sprzęt ale renomowanych firm np. (Yingli Solar, ReneSola, CanadianSolar, ET Solar, Jinko)

nie jakiegoś krzaka co produkuje 30 MW w stodole.

Inwertery: tak jak pisał kolega powyżej, porządni producenci: SMA, Kaco, Fronius, Power-one, Kostal, Siemens, Refusol.

Jeżeli bierzesz gotową instalację to upewnij się że masz dobry projekt - odpowiedniej długości stringi - mieszczące napięciem w zakresie MPPT falowników, w zimie nie przekraczające napięcia max (przy niskich temp), latem nie mają zbyt niskiego napięcia.

Jeżeli to instalacja na gruncie to wpinanie w MPPT trackery nie ma tak dużego znaczenia ale w jeden tracker powinny być wpięte panele leżące w tej samej płaszczyźnie (dwa różne dachy do jednego mppt skucha)

Jest dużo firm które nie mają zielonego pojęcia ale coś sprzedają.

W naszej szerokości geograficznej falowniki powinny być niedowymiarowane w stosunku do paneli (więcej mocy paneli na mniej falowników) ze względu na to, że panele prawie nigdy nie uzyskują mocy znamionowej a falownik pracując w niskim zakresie obciążenia ma gorszą sprawność.

Odpowiednie odległości rzędów paneli uwzględniające najniższe położenie słońca w zimie (nie wpychać na siłę zacieniających się paneli na działkę, a firmy tak lubią robić bo kasują za kWp)

To tyle ode mnie ;-)
Szymon Buszkiewicz

Postautor: Elzbieta » śr sie 21, 2013 9:41 am

Znalazłam dobre, ogólne podsumowanie, jakie panele fotowoltaiczne dla jakich powierzchni są najlepsze: http://www.ibc-solar.pl/panele_fotowoltaiczne1.html
Elzbieta

Postautor: Szymon Buszkiewicz » czw sie 22, 2013 11:00 am

No jest jakiś artykuł... ale treści nie za wiele. No ja polecam u nas do kraju polikryształy na dach. Jeżeli ktoś robi dużą instalację to może pokusić się o cienkowarstwowe w celu obniżenia kosztów - ale należy pamiętać że zejdzie więcej konstrukcji, kabli, no i w 90% przypadków inwerter musi być transformatorowy (ze względu na wymóg uziemienia + lub - po stronie DC).
Szymon Buszkiewicz

Postautor: Sorbet » pn lis 25, 2013 3:48 pm

Najlepiej byłoby zasięgnąć języka i dowiedzieć się, której firmie można zaufać. ja polecam firmę Sunvoltenergy z Poznania http://www.sunvoltenergy.pl/#!oferta/ca4p
Sorbet

Postautor: Szymon Buszkiewicz » pn lis 25, 2013 6:44 pm

No i Sunvolt poleca samo siebie ;-) dzisiaj użytkownik zarejestrowany i 1 post LOL
Szymon Buszkiewicz

Postautor: przemol » czw lis 28, 2013 2:25 pm

A ja polecam polskiego producenta - SELFA .
Byłem na szkoleniu, linię produkcyjną widziałem. Panele spełniają normy, mają odpowiednie certyfikaty wystawione przez VDE.
Linia produkcyjna z tego co pamiętam Japońska firmy NPC, podobno najnowocześniejsza w Europie.
Firma znana od 80 lat produkują elementy grzejne. No i chyba największy atut- są na miejscu :)
Robiłem certyfikat z nadzieją, że sobie sam założę PV na domku, ale na razie zbieram fundusze/czekam na dotacje.
przemol

Postautor: Szymon Buszkiewicz » pt wrz 12, 2014 8:09 am

Pewnie wszyscy rzucili się do kontaktu ;-)
Szymon Buszkiewicz

Następna

Wróć do Nasze PV