• Advertisement

Montaż paneli fv na dachu dwuspadowym zachód -wschod ?

Dział dotyczący instalacji całych elektrowni słonecznych. Problemy z montażem, omówienie systemów montażowych, pytania instalacyjne - PVforum.pl

Montaż paneli fv na dachu dwuspadowym zachód -wschod ?

Postautor: michalmir » pn paź 16, 2017 8:21 am

Witam mam dylemat , u nas w gminie ruszyły zapisy na dotacje do OZE w wysokości dopłat do 60 % kosztów inwestycji, osobiście jestem zainteresowany projektem , łączna moc paneli ma oscylować w okolicy 3 kw, więcej informacji z czego ma się składać instalacja jeszcze nie mam .
Ale mam dylemat ponieważ mój dom ma dach dwuspadowy kot ok 45 stopni pokryty dachówką .Dom jest ustawiony kalenicą w stronę południowy-wschód ,ciężko mi określić pod jakim kątem ale mniej więcej o godzinie 15 słonce świeci mi bezpośrednio w okna i i zaczyna doświetlać stronę zachodnią która doświetlana jest praktycznie do zachodu słońca. .Plusem jest fakt że dom stoi praktycznie w szczerym polu i na wzniesieniu ,nie zasłaniają mnie żadne drzewa i zabudowania.
I tu pytanie czy podział paneli np 6 szt na wschód i 6 na zachód będzie dobrym rozwiązaniem ,czy może jakaś inna opcja zaznaczam że opcja montażu na ziemi odpada (różnica w cenie ).
Może któryś z forumowiczów posiada panele zamontowane na wschód i zachód.
Dziękuje i proszę o porady. Usytuowanie około 25 km od Krakowa w strone Olkusza.Wyżyna krakowsko -czestochowska.
michalmir

Advertisement

Re: Montaż paneli fv na dachu dwuspadowym zachód -wschod ?

Postautor: niepalesmieciami » pn paź 16, 2017 8:33 pm

Jeśli jedna strona dachu jest skierowana na południowy zachód (dość dobre ustawienie) to druga jest w kierunku północno wschodnim co jest raczej kiepskim kierunkiem dla PV. Wszystko położyć na południowy zachód - będzie dużo energii do gotowania obiadu :-). Trochę gorzej będzie rano - nici z darmowej porannej kąpieli.
niepalesmieciami

Wróć do Montaż