• Advertisement

Dobór zabezpieczenia do Instalacji PV

Dział dotyczący instalacji całych elektrowni słonecznych. Problemy z montażem, omówienie systemów montażowych, pytania instalacyjne - PVforum.pl

Dobór zabezpieczenia do Instalacji PV

Postautor: czarnu » ndz kwie 02, 2017 2:26 pm

Witam,
posiadam Instalację 3KW trójfazową On-grid, drugą będę budował sam zakupiłem 7 paneli używanych po 120 zł brutto w dobrym stanie.
Parametry jednego z nich :moc 150W (w praktyce około 140 W), Isc - 4,8A, Impp 4,4A, Vdc - 43,4V, Vmpp 34V, inwerter zastosuję takiego chińczyka :
https://pl.aliexpress.com/item/Grid-tie ... .0.AY8QbL#, panele połącze równolegle napięcie się nie zmieni ale moc się zrobi około do 35A. Od Paneli do Inwertera kabla więcej nie będzie jak 8 metrów. Moje pytanie jakie zabezpieczenie po stronie DC zastosować prócz wyłącznika DC chodzi tu o ogranicznik przepięć i bezpiecznik ? . Panele będą zamontowane na ścianie na konstrukcji metalowej kąt 30 stopni.

Pozdrawiam
czarnu

Advertisement

Re: Dobór zabezpieczenia do Instalacji PV

Postautor: ukrwanek » pn kwie 10, 2017 9:49 pm

Szczerze bałbym się stosować materiały zabezpieczające z aliexpresu. Ale jeśli mówisz, że się dobrze sprawuje to chyba taniej wyjdzie :)
ukrwanek

Postautor: czarnu » wt kwie 11, 2017 12:24 pm

Szczerze wszystkie ograniczniki przepięć DC do 250 - 300 zł, rozłącznik DC do 100 zł na allegro to jest Chiny, nawet na aukcjach Allegro są te same zdjęcia co na Aliexpress. To samo się tyczy inwerterów "Grid Tie Inverter " 1000W i 600 W te pierwsze po około 700 zł a drugie koło 600 zł na Allegro to wszystko jest z Alibaby lub Aliexpress. Oczywiście zdaję sobie sprawę z jakości tych urządzeń nie ma co porównywać do Fronius, SMA, Solar Ege ale czytając opinie tak źle z działaniem nie jest. Ja postanowiłem zaryzykować i zrobić sobie taką amatorską instalację. Oczywiście panele są Shell Solar, kable i złączki kupiłem polskie a reszta to liczę na szczęście może trochę podziała :)
czarnu

Postautor: qry » pn kwie 17, 2017 7:08 pm

Jeśli masz inwestować w ochronniki przepięć, to lepiej zakupić te po stronie AC, niż po stronie napięcia stałego, ponieważ tam częściej występują przepięcia. Mogę powiedzieć, że przepięcie po stronie napięcia stałego nie wynikło, ani razu biorąc pod uwagę instalację, które mam do wglądu, a mam podgląd na kilkaset instalacji domowych :). Warystory w falowniku można wymienić samemu, jest to koszt kilkudziesięciu złotowych, jednak wiąże się to z utratą gwarancji. Wymiana u producenta to koszt ponad 100 EUR, jednak zachowujemy gwarancje na falownik.
qry

Wróć do Montaż