• Advertisement

czy kupować używane panele?

Dział dotyczący paneli fotowoltaicznych. Pytania dotyczące sprzętu oraz technologii związanej z panelami - PVforum.pl

czy kupować używane panele?

Postautor: LukiWawa » pn gru 17, 2012 8:23 pm

Czy opłaca się kupić używany sprzęt fotowoltaiczny? Czy panele i inwertery, które gdzieś już pracowały są jeszcze coś warte? Takie, które mają mniej niż 5 lat.
LukiWawa

Advertisement

Re: czy kupować używane panele?

Postautor: pszem » wt gru 18, 2012 6:56 pm

A co? Ktoś zamontował w piwnicy, nie ma słońca i inwestycja mu się nie zwraca? :) Ciężko mi sobie wyobrazić sytuację, żeby to ktoś rzeczywiście sprzedawał...
pszem

Postautor: andrzej » wt gru 18, 2012 11:30 pm

Hehe no rzeczywiście ciężko sobie wyobrazić, żeby ktoś sprzedawał takie coś. Popyt na prąd raczej jest ;) nasłonecznienie można sprawdzić no i wszystko sobie obliczyć. Ciężko wyobrazić sobie taką sytuacje. No ale ludzie sprzedają ukochane samochody i inne takie ... bywają różne przypadki.
Wracając do tematu ja bym tam używanych chyba nie kupił, nigdy nie ma do końca pewności czy coś nie było z nimi "robione'. Takie instalacje naprawdę są montowane przez wiele ludzi, czasami takich którzy nie do końca rozumieją proste zjawiska związane z samym przepływem prądu. Nigdy nie wiesz czy taki pan Mirek z wąsem nie próbował się podłączyć na fazę z plusa panelu ;).
andrzej

Postautor: exsolar » śr gru 19, 2012 2:25 pm

Powiedziałbym, że moduły mogą być warte trochę więcej niż połowa obecnej ceny za moduł (przeliczając na waty). Inwerter będzie warty sporo mniej niż połowa nowego - jest to jednak elektronika. Inwerter pewnie jest już po gwarancji.
exsolar

Postautor: LukiWawa » śr gru 19, 2012 5:02 pm

Nie, mogę załatwić używane panele z Niemiec. Ktoś tam zbankrutował i wyprzedają jego majątek, w tym elektrownie fotowoltaiczną. Zastanawiam się czy coś takiego jeszcze trochę podziała, no i ile powinienem za to zapłacić. Pan Mirek raczej odpada, ale bezgranicznie w niemiecką precyzję też nie należy wiedzieć.
LukiWawa

Postautor: mario » czw gru 20, 2012 1:01 pm

Z panelami faktycznie to bym się aż tak nie martwił, są przewidziane na wiele lat. Inwerter jednak jest elementem najbardziej wrażliwym, może lepiej byłoby zastanowić się nad nowym. Nowy na pewno będzie miał większą skuteczność niż sprzęt z przed 5 lat, a także gwarancję na kolejne kilka lat. Panele powinny tracić 10% w 10 lat, czyli po 5 latach powinny mieć 95%. Jeśli możesz mieć je za pół ceny, to chyba bym brał
mario

Postautor: kingston » śr sty 02, 2013 10:24 am

A ja bym jednak troche sceptyczny. Nie chodzi o stan paneli, które są pomontowane, ale o ich demontaż i ponowny montaż. Zauważcie, że każdy ruch - tym bardziej, jak panel trochę lat już stał nieruchomo - może spowodować jakieś mikrouszkodzenia. Podobna sytuacja jak się zostawi coś narażone na warunki atmosferyczne. Delikatnie potem dotkniesz i rozsypuje się w rękach.
kingston

Postautor: GregR » wt sty 08, 2013 12:14 am

Wydaje mi się, że jest to na tyle zabezpieczone, że nie ma prawa się z tym nic stać.
GregR

Postautor: kingston » wt sty 08, 2013 11:17 am

Mylisz się. Takie mikrouszkodzenia zdarzają się nawet na nówkach panelach z fabryki. Naprężenia powierzchni szklanej przy transporcie, załadunku, wyładunku, przenoszeniu. I potem taki jeden panel w stringu sieje na całą resztę. Poważni instalatorzy w Niemczech sprawdzają pracującą elektrownie słoneczną kamerą termowizyjną. Jak się panel nierówno grzeje, to oznacza, że może gdzieś mieć jakieś uszkodzenie, nawet niewidoczne gołym okiem. Taki obszar jest wtedy doskonale widoczny w kamerze termowizyjnej. Może dobrym pomysłem byłoby jechać tam i zobaczyć je taką kamerką przed demontażem? Jeśli taka opcja wchodzi w ogóle w grę.
kingston

Postautor: LukiWawa » pn sty 14, 2013 4:03 pm

Raczej nie wchodzi w gre. Sprzęt ma komornik, będzie licytacja i tyle. Pewnie już jest nawet zdemontowany i spakowany.
LukiWawa

Następna

Wróć do Panele